خانه / علما و روحانيون / حجت الاسلام والمسلمین حاج سید مهدی موسوی ( مشکات)

حجت الاسلام والمسلمین حاج سید مهدی موسوی ( مشکات)

فرزند غدیر

سید مهدی موسوی ( مشکات) در روز عید غدیر سال ۱۳۲۳ شمسی در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد. پدرش سید عبدالمطلب از سادات طباطبایی موسوی، طبیب بود و توامان روحانی و پیشوای معنوی منطقه و محله ی خویش به شمار می آمد و مورد احترام و اعتقاد مردم بود. خاندان ایشان به طور موروثی عالمان دینی بودند. سید مهدی، تحصیلات قرآنی و ابتدایی را نزد پدرش آموخت و در ادامه برای تحصیلات بالاتر و از نوجوانی نزد علمای دینی طراز اول وقت مشهد تلمذ می کند. استعداد و علاقه ی وی به علوم دینی باعث شد به سرعت مراحل حوزوی را با موفقیت طی کند. وی ضمن تحصیلات و از همان سالهای اولیه ی تحصیل در امر تبلیغ نیزکوشا و مشتاق بود. علاقه ی وی به تحصیل علوم دینی و فعالیت تبلیغی باعث شد که طبق رسم آن روزگار یکی از اساتید به سید مهدی، لقب مشکات را اعطاء کند و از آن پس وی به نام سید مهدی مشکات شناخته شد. پس از چند سال به قم رفت تا از محضر علمای آن دیارنیزبهره بگیرد. در همین اوان بود که وارد مبارزات سیاسی گردید و در همین راستا بارها به نجف و عتبات عالیات مسافرت نمود.

در عید غدیرسال ۱۳۴۸ شمسی در سن بیست و پنج سالگی، با دختری از سادات موسوی طباطبایی ازداواج کرد که حاصل آن ۵ فرزند پسر و دختر است. سید مهدی مشکات از آنجایی که علوم حوزوی را به خاطر اعتقاد و اشتیاق درونی تحصیل می کرد، و نمی خواست منبع ارتزاق او باشد، با کمک برادرش آقا سید نعمت الله، دکانی را فراهم کرد تا خرج زندگی خانواده ی خود و خواهرش را که در جوانی بیوه شده بود تامین کند. اما شور و شوق علوم دینی و فعالیت های اجتماعی باعث می شد که بیشتر اوقات سال را در قم و تهران و نجف بگذراند و اداره ی دکان را به برادرش بسپارد. در این ایام وی فعالیت های تبلیغی خود را بیشتر کرده و از طرف دفاتر آیات عظام قم به شهرهای شیراز و به خصوص منطقه ی ورامین اعزام می گردد. هم زمان با اوج گیری انقلاب وی در شهر ورامین به فعالیت های اجتماعی و تبلیغی خود زیر نظر آیه الله محمودی ادامه می دهد. پس از پیروزی انقلاب هم وی از طرف دفتر تبلیغات حوزه ی علمیه ی قم به ورامین اعزام می گردد و در مناطق مختلف این شهرستان مانند مامازند، کهنه گل، جواد آباد و باغخواص به ایفای وظیفه می پردازد و تلاش فراوان برای تحقق آرمان های فرهنگی انقلاب اسلامی و انجام کارهای عام المنفعه با کمک مردم و افراد خیربه عمل می آورد. درسالهای دفاع مقدس بارها از سوی حوزه ی علمیه برای انجام وظیفه ی حوزوی و روحانی خود به جبهه های نبرد حق علیه باطل از جمله عملیات فتح المبین اعزام می گردد. سالهای آخر عمر خویش و فعالیت های تبلیغی  اش را در منطقه ی باغخواص می گذراند. این سال ها که مصادف با سالهای سازندگی درکشور بود، وی نیزبا همت خالصانه ی مردم باغخواص با شور و امید، ضمن انجام وظایف تبلیغی و روحانی خود به کارهای عمرانی ، اقتصادی و فرهنگی می پردازد و  تلاش های بسیاری را در جهت محرومیت زدایی از چهره ی این منطقه و انجام طرح های عمرانی با کمک مردم و مسئولان مبذول می دارد. آثار این فعالیت ها هنوز در ذهن و یاد مردم باعخواص زنده است. با اعلام رسمی مرجعیت آیه الله فاضل لنکرانی، نماینده ی خاص ایشان در آن منطقه می گردد و بدین ترتیب الفت معنوی مردم باغخواص با مقام مرجعیت پایدارترگشته، به گونه ای که آیت الله فاضل لنکرانی بارها در صحبتهای خصوصی و عمومی شان از صمیمیت و ولایتمداری مردم باغخواص به نیکی یاد می کردند.

سرانجام خداوند متعال با رضایت از انجام رسالت و وظیفه ی الهی این روحانی خستگی ناپذیر، متعهد و مردمی وی را به ملکوت آرامش خویش فراخواند و وی در عید غدیر سال ۱۳۸۰ شمسی، پس از ۵۷ سال زندگی مومنانه در حالی که برای انجام رسالت خویش به باغخواص می رفت، در سانحه ی تصادف جان به جان آفرین تسلیم کرد و به دیار باقی شتافت ودر قبرستان بقیع قم به خاک سپرده شد.یادش شاد و هم نشین با مولایش علی (ع) باد.

۳ نظر

 1. سید جمال موسوی

  با سپاس از دست اندرکاران وبسایت باغخواص و آرزوی توفیقات روزافزون. خداوند همگی را جزای خیر دهد.

 2. سلام به رفقای عزیز وبسایت باغخواص
  وقتی وبسایتتون رو دیدم خدا وکیلی خیلی خوشحال شدم
  ما اگه کاری از دستمون بر بیاد با کمال میل درخدمتیم
  روح بلند حاج آقا مشکات عزیز شاد
  گردن ما که خیلی حق داشت و داره
  کاش میشد یه بزرگداشت باشکوه براشون گرفته می شد
  من باغخواص نیستم و الا دست به کار می شدم
  اگه کسی خواست این فکر رو عملی کنه رو ما هم میتونه حساب کنه
  ایشون یقینااجر شهید داره
  حتما تو وبلاگمون لینکتون می کنم
  آخه افتخارم اینه که باغخواصیم
  نسأل الله منازل الشهداء

 3. سلام علیکم
  آقا دستتون درد نکنه رنج دوری از باغخواص با دیدن این وبسایت از دل و جونم رفت. خدا میدونه چقدر اشک ریختم وقتی عکس حاج آقا مشکاتو دیدم خدا ایشالله به قبرش نور بباره. همینجور زل زده بودم به مانیتور و خاطرات زحمت ها و صمیمت و مهربونی حاج آقا مشکاتو تو ذهنم مرور میکردم.کاش عکسای بیشتری از حاج آقا بذارید از عکساش تو باغخواص هم بذارید بیشتر.خدا میدونه این مرد چقدر زحمت کشید تو باغخواص و ورامین.”بیقرار” راست میگه ما باید واسه آقا مشکات یه بزرگداشت باشکوه بگیریم و یه کاتالوگ یا یک کتابچه درست کنیم همین زندگینامه و سایر فعالیتها و زحمتای ایشون و سایر بزرگوارای دیگه رو بیاریم توش. باید خاطرات بزرگای باغخواص رو از حاج آقا بیاریم
  این وبسایتو تعطیل نکنید.باغخواص باید بیشتر از اینا معرفی بشه از همه فعالیتهایی که تو باغخواص میشه و قراره بشه هم خبر و عکس بذارید. منم افتخار میکنم باغخواصی هستم. اجرتون با خدا و امام حسین. دست مریزاد. به یاد حاج آقا مشکات صلوات!

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*