خانه / تاریخچه / دانشسرای باغخواص اولین وقدیمی ترین دانشسرای پسرانه در ورامین

دانشسرای باغخواص اولین وقدیمی ترین دانشسرای پسرانه در ورامین

تربیت معلم به نوعی مرکز آموزش عالی گفته می‌شود که هدف آن تربیت معلم برای سطوح مختف آموزشی از  دبستان تادبیرستان است. در ایران مراکز تربیت معلم متعددی برای تربیت معلمان مقاطع ابتدائی ،راهنمایی و تربیت دبیر برای دبیرستان‌ها و هنرستانها وجود دارد.به افراد پذیرفته شده و شاغل به تحصیل در تربیت معلم، حقوق دانشجویی داده می شود.

پایه گذاران وبرنامه ریزان آموزش وپرورش جدید این نکته را دریافته بودند که دست یابی به اهداف آموزش وپرورش بدون داشتن نیروی انسانی سالم وکارآمد کشتی به خشکی راندن است.

درنتیجه همزمان باتاسیس دانشگاه تهران،دانشسراهای مقدماتی (برای تدریس درمقطع ابتدایی) ودانشسرای عالی (برای تدریس در دوره دبیرستان)تاسیس شد،ورامین از جمله مناطقی بوده است که دربیشتر دوره ها یک یا ۲واحد دانشسرای تربیت معلم را در ۲ جنس داشته است.

گرچه دردوره نسبتاً طولانی فعالیت این مراکز از نظر وضع گزینش ،آزمون ورودی مدت دوره،سطح تحصیلات وشرایط لازم برای ورود به آنها ،تعداد دانشسراها وتعداد کارآموزان دچارقبض وبسط شده اند ولی کمترکسی است که با الفبای آموزش وپرورش آشنا باشد وبا به کارگیری نیروهای آموزش ندیده درآموزش وپرورش موافقت کند،همانطور که اشاره شد درمنطقه ورامین مراکز تربیت معلم به اشکال ودرسطوح مختلف درگذشته فعال بوده اند ازکسانی که بعداز پایان تحصیلات ۶ ساله ابتدایی گزینش می شدند وبعداز یک دوره آموزشی چند ماهه به کار مشغول می شدندتاکسانی که با داشتن گواهی نامه ششم ابتدایی یا دوره اول دبیرستان وآموزش یک یا دوساله دراین مراکز به عنوان آموزگار راهی مناطق روستایی میشدند.

ظاهراً اولین بنای مرکز تربیت معلم در روستاهای مامازند وپاکدشت گذاشته شدوسپس به قلعه نو (املاک یاکویر) وباغخواص وبالاخره عمروآباد انتقال یافت ودربعضی از سنوات همزمان ۲ مرکز برای ۲ جنس معلم تربیت می کرد،چنانچه مرکز عمروآباد مدتی دخترانه وپسرانه شد.وتربیت معلم قلعه نو به دختران ، ولی دانشسرای باغخواص همیشه به پسران اختصاص داشت.فضای آموزشی باغخواص را سرلشکر خزاعی از امرای ارتش ومالک این روستا دراختیار فرهنگ گذاشت این واحد آموزشی تا سال۱۳۳۱ با نام ((آموزشگاه روستایی خزاعی)) واز سال ۱۳۳۲ باعنوان ((دبیرستان کشاورزی خزاعی)) فعال بود وبرای دانش آموزان علاوه بر دروس نظری دروس کشاورزی ودامپروری تدریس میشدولی بعدها به دانشسرای کمک آموزگاری اختصاص داده شد وبعد از تاسیس دانشسرای مهبد(عمروآباد)تعطیل شد.

منبع : کتاب آموزش وپرورش در ورامین ، نوشته استاد محمد امینی

۲ نظر

 1. سمیه شیخی

  سلام و عرض احترام

  من برای پایان نامه م احتیاج به اطلاعات دقیقی از این منبعی که ذکر شده دارم. مثلا سال چاپ و انتشارات و شهر نشر. اگر لطف کنید و راهنماییم کنید ممنون می شم.

  • مسعود تاجیک باغخواص

   باسلام
   منبع : کتاب آموزش وپرورش در ورامین نوشته استاد محمد امینی،سال چاپ ۱۳۸۸ ، نشر واج ، صفحه ۱۰۱

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*