خانه / مسجد بقیه ا... (عج) باغخواص / آب انبار قدیمی روستای باغخواص ورامین بازگشایی شد

آب انبار قدیمی روستای باغخواص ورامین بازگشایی شد

photo_2015-10-17_09-19-39رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ورامین از بازگشایی آب انبار قدیمی روستای باغخواص از توابع بخش مرکزی این شهرستان پس از وقفه ای ۲۰ ساله خبر داد.

به گزارش وب سایت خبری باغخواص به نقل از راوی نیوز، شهاب پازوکی گفت: آب انبار قدیمی روستای باغخواص از آثار تاریخی پیش از دوره قاجاریه است که درب آن بیش از دو دهه مسدود شده بود.
وی افزود: احداث مسجد بقیه الله (عج) روستای باغخواص بر روی این آب انبار قدیمی باعث شده بود که هیأت امنای مسجد، درب این اثر تاریخی که دربه آن به حیاط مسجد باز می شد را مسدود کنند که با هماهنگی های به عمل آمده با مسئولان مسجد، این آب انبار پس از ۲۰ سال بازگشایی و آماده استفاده بهینه از آن شده است.
وی اظهار کرد: با هماهنگی های به عمل آمده با اداره کل میراث فرهنگی استان تهران، بودجه مناسب برای تعمیر و بازسازی این اثر تاریخی جذب شده و به زودی عملیات اجرایی آن آغاز می شود.
پازوکی به ایرنا گفت: با برنامه ریزی صورت گرفته، این اثر تاریخی پس از بازسازی جهت احداث موزه شهدای باغخواص در اختیار روستائیان قرار خواهد گرفت.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اجرای طرح های بازسازی و مرمت آثار تاریخی ورامین گفت: مجموع بودجه الزامات میراث فرهنگی ورامین در سال جاری حدود ۳۰ میلیارد ریال بوده که تاکنون ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال معادل یک ششم بودجه، صرف عملیات بازسازی و مرمت شده است.
وی میزان اعتبارات تعمیر و بازسازی اختصاص یافته به آثار تاریخی ورامین را ۴ و نیم برابر سال گذشته اعلام کرد.
بیش از ۱۸۵ اثر تاریخی در ورامین وجود دارد که از این تعداد ، بیش از ۹۰ اثر به ثبت آثار ملی ایران رسیده است

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*