خانه / مذهبی / پیام نوجوان عاشورایی در همایش (احلی من العسل)

پیام نوجوان عاشورایی در همایش (احلی من العسل)

8767778همایش (احلی من العسل) با هدف آشنایی نوجوانان با کلام تاریخی واقعه عاشورا از زبان نوجوان دشت کربلا، حضرت قاسم بن الحسن(ع) در روز هفتم محرم سال جاری مصادف با دهم آبان ماه برگزار می‌شود.

سوگواره «احلی من العسل» در واقع پاسخی است که حضرت قاسم بن الحسن(ع) در شب عاشورا به عموی بزرگوارش، حضرت سیدالشهدا(ع) که پرسیدند: مرگ در نزد تو چگونه است، داد. این نوجوان ۱۳ ساله در جواب گفت: مرگ در نزد من شیرین‌تر از عسل (احلی من العسل) است. عمق و پهنای دید این نوجوان ۱۳ ساله، به نوعی نشان دهنده مکتب اهل بیت و نوع نگاهشان به مرگ و زندگی است و اینکه اگر مرگ در راه خدا در راستای رسیدن به مقام قرب الی الله باشد، پس این نوع مرگ، بسیار شیرین است و می‌تواند به تعبیری «شیرین تر از عسل» هم باشد.

دبیر ستاد سوگواره «احلی من العسل» و مدیر گروه معارف شبکه دو، دکتر حبیبی در این خصوص گفت: امسال نیز همچون دو سال گذشته با همکاری شورای معارف سیمای سازمان صدا و سیما (با محوریت شبکه دو)، معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش و هیئت رزمندگان اسلام سوگواره «احلی من العسل» به منظور تجلیل از شهدای نوجوان کربلا به ویژه حضرت قاسم بن الحسن(ع) به عنوان الگوی تمامی نوجوانان پیرو سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام برگزار می شود. شایان ذکر است این مراسم در دو سال گذشته تنها در تهران و چند استان کشور برگزار شد ولی امسال این مراسم با شکوه در روز شنبه ۱۰ آبان ماه (هفتم محرم) ساعت ۱۰ صبح همزمان در تمامی مدارس سراسر کشور و همچنین با حضور هزاران تن از دانش آموزان حسینی در اماکن تعیین شده در تهران ، مراکز استانها و بسیاری از شهرهای کشور برگزار شده و به صورت زنده و مستقیم از شبکه های ملی و استانی سازمان صدا و سیما پخش خواهد شد.علاوه بر این امسال قرار است در هر استان از یک یا چند شهید دانش آموز همان استان به عنوان پیروان حقیقی حضرت قاسم ابن الحسن علیهما السلام تجلیل به عمل آید.

به گفته دکترحبیبی مدیرمعارف شبکه دو،امسال نیزمستند«عزاداری سنتی روستای باغخواص» که به روایت و تاریخچه آیینهای سوگواری و عزاداری این روستا در ماههای محرم و صفر می پردازد وهمچنین « مستند نذر علی » که در این مستند با تمرکز بر نذری شب عاشورای مرحوم کربلایی علی اکبر ابوالحسنی معروف به علی قصاب و گوشه‌ای از مراسم عزاداری مردم روستای باغخواص از توابع شهرستان ورامین به نمایش درمی آید از شبکه قرآن هم پخش خواهدشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*