خانه / خبر ها / همایش روز ملی روستا در باغخواص برگزار شد

همایش روز ملی روستا در باغخواص برگزار شد

31821218_23236797bafcaهمایش روز ملی روستا در روستای باغخواص از توابع بخش مرکزی شهرستان ورامین برگزار شد .

به گزارش وب سایت خبری باغخواص به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) ، در این مراسم که روز چهارشنبه و با حضور مسوولان اداره کل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات روستایی، سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور در سالن ورزشی شهدای روستای باغخواص برگزار شد، از روستائیان و کشاورزان نمونه شهرستان ورامین تجلیل به عمل آمد.
فرماندار ورامین در این مراسم گفت: این شهرستان با دارا بودن یک هزار و ۶۰۰ کیلومتر مربع مساحت در جنوب شرق استان تهران و مجاورت شهرستان های ری،قرچک ، پیشوا ، پاکدشت و کویر مرکزی ایران قرار دارد .
محسن خوانساری گفت: این شهرستان از دو بخش مرکزی و جواد آباد تشکیل می شود که در بخش مرکزی ۳۲ روستا و در بخش جواد آباد به عنوان وسیع ترین بخش استان تهران ، ۱۲۴ آبادی مستقر می باشد که اقتصاد پایه تمامی این روستاها را کشاورزی و دامپروری تشکیل می دهد .
وی افزود: ورامین با دارا بودن سابقه ۷ هزار ساله در تاریخ و تمدن ایران اسلامی از یکصد هزار هکتاری اراضی قابل کشت برخوردار می باشد که به دلیل محدودیت های موجود در بخش آب کشاورزی ، تنها ۳۸ هزار هکتار از این اراضی زیر پوشش انواع محصولات زراعی و باغی رفته است و مابقی بدون کشت باقی مانده است .
وی اظهار داشت : استقرار بیش از ۲ هزار واحد دامپروری در شهرستان ورامین نشان از قابلیت بسیار زیاد این شهرستان در تولید محصولات دامی است و اگر توجه ویژه به این بخش معطوف گردد این شهرستان قابلیت تولید تمامی گوشت قرمز مورد نیاز استان تهران را دارد .
نماینده دولت در شهرستان ورامین گفت : متأسفانه کمبود آب در بخش کشاورزی مشکلات عدیده ای را متوجه کشاورزی این شهرستان کرده است که توجه ویژه دولت به برطرف نمودن این امر به اجرای فاز دوم انتقال پساب تصفیه شده فاضلاب جنوب تهران به سمت ورامین شده که در صورت تحقق این امر ، می توان تمامی اراضی حاصلخیر شهرستان را زیر کشت انواع محصولات کشاورزی برد .
وی با اشاره به اهتمام دولت به اجرای طرح های نوین آبیاری گفت: دولت با تأمین اعتبار لازم ، از طرح های نوین آبیاری حمایت کرده و با جدیت از کشاورزان می خواهد که با اجرای این طرح در مدیریت مصرف آب کوشا باشند .
خوانساری گفت: هم اکنون بیش از ۱۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان ورامین زیر پوشش آبیاری تحت فشار است که با برنامه ریزی مناسب و بهره گیری از اعتبارات دولتی ، تا پایان سال جاری ۳ هزار هکتار از دیگر اراضی شهرستان تحت پوشش آبیاری نوین در خواهد آمد.
وی افزود: مهمترین هدف مجموعه مسوولین شهرستان ورامین ارائه راهکارهای عملی در ایجاد فرصت های شغلی پایدار بر پایه کشاورزی برای روستائیان است که این امر نه تنها در حوزه زراعت که در ایجاد صنایع مرتبط با کشاورزی و صنایع تبدیلی است که اجرای این مهم از میزان مهاجرات روستائیان به شهر کاسته و در صورت افزایش میزان امکانات باعث به وجود آمد مهاجرت معکوس از شهرها به روستا می شود.
فرماندار ورامین وجود عشایر را یکی از مهترین ظرفیت های شهرستان ورامین یاد کرد و گفت: عشایر به عنوان ذخایر انقلاب اسلامی در تولید محصولات دامی سهم به سزایی را به خود اختصاص داده اند که در صورت توجه به این قشر می توان بخش عمده ای از مواد غذایی مورد نیاز شهرستان و استان تهران را تأمین نمود.
وی از وجود چهار شهرک صنعتی در شهرستان ورامین به عنوان ظرفیت اقتصادی منطقه یاد کرد و افزود : هم اکنون در شهرک صنعتی چرمشهر سالانه ۲۵ میلیون جلد چرم تولید می شود که در صورت توجه به آن می توان در این زمینه یاریگر عشایر بوده و با فراوری چرم تولیدی آنان را به اقتصاد عشایر کمک نماید .
خوانساری گفت: یکی از مهمترین مطالبات مجموعه شهرستان ورامین ، اجرای طرح منطقه ویژه اقتصادی است که در صورت اجرای این طرح ، شاهد توسعه صادرات محصولات مختلف از جمله محصولات کشاورزی در شهرستان ورامین خواهیم بود.
امام جمعه موقت شهرستان ورامین نیز در این مراسم گفت: امروز به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی در تمامی روستاهای کشور شاهد تأمین زیر ساخت های توسعه می باشیم و روستائیان از تمامی امکانات موجود در شهرها بهره مند می باشند .
حجت الاسلام سیدمحسن محمودی افزود: روستائیان در جریان مبارزات انقلابی مردم ایران علیه رژیم ستم شاهی و طول دوران هشت سال دفاع مقدس نقش به سزایی را در پیروزی های اسلام ایفا کرده اند و باید به آنان توجه ویژه ای صورت گیرد.
وی تصریح کرد: در جریان مبارزات انقلابی مردم شهرستان ورامین در ۱۵ خرداد سال ۴۲ این روستائیان بودند که کفن پوشیده و جان خود را تقدیم اسلام کردند .
وی افزود: یکی از مهمترین مسائلی که می باید در روستاها مورد توجه قرار گیرد، ارتقاء سطح فرهنگ روستائیان است تا تهاجم فرهنگی دشمنان قسم خورده نظام ، روی این قشر عظیم از جامعه تأثیری نداشته باشد.
وی بیان داشت: فرزندان روستائیان و کشاورزان می باید به شغل و پیشه کشاورزی پدرانشان افتخار کنند و نباید به واسطه حضور در شهرها و کسب مدارج علمی ، از روستاهای خود غافل شوند.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی شهرستان های استان تهران افزود: باید باور داشت که اقتصادی مقاومتی مورد نظر مقام مظم رهبری بدون روستائیان محقق نخواهد شد و مسوولین باید از ظرفیت آنان در جهت توسعه اقتصادی کشور بهره لازم را ببرند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*